Wymiernym i pomocnym badaniem określającym stan odżywienia organizmu jest analiza składu ciała wykorzystująca bioimpedancję.

Technika bioimpedancji (ang. Body Impedance Analysis) polega na pomiarze oporu tkanek na przepływ prądu o niskim natężeniu. Tkanka mięśniowa, kości oraz woda przewodzą bowiem elektryczność znacznie lepiej niż masa tłuszczowa, która zawiera zaledwie 5-15% wody, zatem stawia większy opór w przepływie prądu, stąd można ją łatwo rozróżnić. Metoda BIA określa zawartość tkanki tłuszczowej w masie ciała, a także masę beztłuszczową (kości, mięśnie, tkanki miękkie – organy) i stopień nawodnienia z dokładnością do 0,1%.

Analiza dostarcza niezbędnych informacji do wykorzystania w opracowaniu odpowiednich planów żywieniowych i treningowych. Wykazuje przede wszystkim jednoznacznie na nadwagę, otyłość lub jej brak. Zdarza się jednak, że proporcje te są zachowane u osób z pozorną zbyt dużą wagą ciała lub odwrotnie – zaburzone przy pozornej dobrej wadze. Niezależnie zatem od ciężaru ciała, jeśli proporcje masy beztłuszczowej i tłuszczowej są prawidłowe, ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z otyłością jest niewielkie. I na odwrót – zbyt duża zawartość tłuszczu w organizmie jest niepokojąca, nawet przy prawidłowej masie ciała.

Przeciwwskazania:

  • ciąża
  • stymulator serca

Umów się na spotkanie

Wyślij Wiadomość